Skryté příběhy- "TŘEBÍČSKÝ MACHZOR"

Víte, co je to vůbec machzor? Tak pojďte po stopách Skrytého příběhu a dozvíte se více!

přečíst
Ochutnejte Třebíč -  město mnoha vůní, chutí a zážitků a památek UNESCO

Pro rok 2022 si pro vás Třebíč připravila pestré menu. Každý si vybere podle své chuti, protože věříme, že ochutnávat se dá všemi smysly. Přivoňte si k historii, zakousněte se do místních specialit, vychutnejte si atmosféru festivalů. Okořeňte si svůj volný čas zážitky i poznáním.

Letošní speciální menu pro návštěvníky Třebíče najdete zde:

www.visittrebic.eu/ochutnejte-trebic/ 

Těšíme se na vás!

přečíst
Výstava studentů ZUŠ Třebíč zahájí sérii zajímavých expozic v Galerii Fšem

Nová Galerie Fšem v kavárně Vzpomínka na Karlově náměstí uvádí 25. dubna 2022 výstavu Věž v barvách studentů Základní umělecké školy Třebíč. V průchodu kavárny Vzpomínka uvidí návštěvníci třináct obrazů městské věže v nevšedních barvách. Výstava bude k vidění do 13. května 2022. Třebíčský spolek Fšem tímto zahájí sérii expozic lokálních amatérských výtvarníků a zajímavých umělců ze sociálních sítí.

přečíst
Třebíčským parkem bude procházet prezident Masaryk

Městské investice, to nejsou jenom chodníky, silnice, budovy či opravy veřejných prostranství. Do Tyršových sadů letos přibyde bronzová socha čestného občana Třebíče, prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Autorkou sochy je umělkyně z Vysočiny Tea Smetanová, jejíž specializací je figurální tvorba.

Vznik Tyršových sadů je datován do roku 1903, park má rozlohu zhruba dva hektary. Pojmenovány jsou po historikovi umění, estetikovi a zakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi.

přečíst
Za větrník na větrník 23.6.2021

To je název akce, kterou chce město ve spolupráci se sedmi třebíčskými kavárnami a cukrárnami zviditelnit nově otevřenou zrekonstruovanou památku. Větrný mlýn na Kanciborku a jeho expozice budou otevřeny pro veřejnost v pátek 25. června. Kdo si od tohoto dne koupí v uvedených cukrárnách kulatý zákusek s vlaječkou a logem větrníku a přijde s ní na prohlídku mlýna, bude mít vstup zdarma.

přečíst
A přece se točí 29.4.2021

Zrekonstruovaný větrný mlýn na Kanciborku má nové, funkční perutě. Nemohou být poháněny větrem, kvůli zajištění bezpečnosti v zástavbě, poháněny jsou motorem.

přečíst
Cyklisté budou Třebíčí projíždět bezpečněji 22.3.2021

V Třebíči budou před začátkem léta vyznačeny opatření pro cyklisty, která pomohou lepší orientaci při průjezdu městem a zvýší bezpečnost provozu. Součástí je nový web www.trebicnakole.cz, jehož cílem je o nových opatřeních pro cyklisty informovat. Tento městský cykloportál také poradí kudy se na kole na různá místa bezpečně dostat.

přečíst
Větrný mlýn je novým lákadlem pro turisty 8.3.2021

V Třebíči byla na začátku letošního roku dokončena rekonstrukce unikátního větrného mlýnu. Dostal i nové lopatky a stal se současnou dominantou Třebíče.

Jedinečnost mlýnu spočívá v jeho účelu. Sloužil k drcení stromové kůry, kterou místní koželuhové používali k vyčinění kůží. Postavili ho v roce 1833 bratři Budischowstí, významní třebíčští koželuhové. Po půl století jeho práci vystřídal výkonnější parní stroj a klapot mlýna utichl. Už za první světové války a později v době první republiky se z opuštěného větrníku stalo útočiště pro ty, kteří potřebovali mít kde hlavu složit. Nebylo to kdovíjaké sídlo, ale člověk tam měl teplo a nepršelo mu na kavalec. Poslední nájemník se odstěhoval v roce 1977. Od té doby jen málokdo vzal občas za kliku od jeho dveří. To se však před třemi lety změnilo.

přečíst
Nový web Antonína Kaliny 3.3.2021

Nově spuštěný web www.antoninkalina.cz představuje příběh třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců. S odvahou, vynalézavostí a každodenním nasazením vlastního života vytvářel spolu se svými spolupracovníky v Dětském bloku 66 pro své svěřence v nelidských podmínkách nacistického lágru podmínky pro bezpečné přežití. zachránce dětí, jejich osudy a láká na expozici v Židovské čtvrti.  

přečíst
Přeběh ČR poslepu - nevidomý Ondřej vydává deník 13.11.2020

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal šíří svůj nakažlivě optimistický přístup k životu nejen skrze příspěvky na svém FB profilu. Aktuálně se chystá vydat svůj deník z originální akce Přeběh ČR „600 km poslepu“, a vzít nás na tohle bláznivé dobrodružství s sebou…

Na své projekty potřebuje naši pomoc. Za finanční příspěvek přes portál donio.cz nabízí opravdu originální odměny. 

přečíst
Loni do Třebíče přijelo víc turistů 19.3.2019

Třebíč – V roce 2018 zavítalo do Třebíče, města s památkami zapsanými na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO, víc turistů, než v letech předchozích. Oznámila to ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

přečíst