V Třebíči otevřeli u hvězdárny nové planetárium. Programy nabídnou školám i veřejnosti

V pondělí 20. listopadu se veřejnost mohla poprvé podívat do nového planetária v Třebíči, které je přístavbou ke stávající hvězdárně. Má svoji vlastní umělou oblohu - projekční kopuli o průměru 6 metrů. Srdcem celého planetária je nejnovější verze astronomického softwaru SpaceCrafter, který je plně integrován do řídicího systému.

přečíst
Podnikatelé a město zhodnotili turistickou sezónu

Ve středu 15. listopadu 2023 se uskutečnilo na městském úřadě další setkání s podnikateli a provozovateli atraktivit v cestovním ruchu, stravovacích a ubytovacích zařízení. Tyto kulaté stoly pořádá radnice každého půl roku s cílem představit kulturní akce, komunikační kampaň a novinky v oblasti podpory cestovního ruchu v Třebíči. A také má zájem si vyslechnout podněty a nápady přímo z terénu.

přečíst
VÁNOČNÍ TŘEBÍČ 2023

Třebíč se v adventním a vánočním čase zahalí do tisíců světýlek. Od 3. prosince bude po celém městě rozsvícena vánoční výzdoba, v podobě osvětlených stromů, sloupů, mostů, památek a 3D dekorů. Na Karlově náměstí budou kromě vánočního stromu také kolotoče, stánky s voňavým punčem, trdelníky i vánočním zbožím, vánoční fotokoutky, každodenní kulturní program pro děti i dospělé. Tak navštivte jedinečnou vánoční Třebíč a vychutnejte si kouzelnou atmosféru nejkrásnějších svátků v roce.

přečíst
Veletrh vzdělávání DIDACTA 2023

Srdečně zveme žáky, rodiče, učitele, výchovné poradce a všechny, kdo se zajímá o budoucí vzdělávání, výběr školy či zaměstnání, na vzdělávací veletrh DIDACTA 2023, který se koná ve čtvrtek 19.10. 2023 od 9:00 - 17:00 v prostorách Střední průmyslové školy na ulici Manželů Curieových v Třebíči. 

přečíst
Město Třebíč posedmé vydalo brožuru VYBER SI SVÉ POVOLÁNÍ

Publikace, kterou každoročně vydává město Třebíč, pomáhá žákům devátých tříd zorientovat se v nabídce středních a učňovských škol, udělat si představu o tom, co chtějí v budoucnu dělat a jaké mají možnosti uplatnění v praxi na území našeho města a v blízkém okolí.

přečíst
Třebíčský jarmark - podzim 2023
V rámci akce Svatováclavský den se také uskuteční tradiční TŘEBÍČSKÝ JARMARK.
 
Ve čtvrtek 28. září se na Vás těšíme od 9 do 15 hod. na Karlově náměstí.
 
Seznam stánkařů najdete zde: https://1url.cz/@jarmark_zari
přečíst
Zapojte se s námi do výzvy 10 000 kroků
Výzva 10.000 kroků je opět tady a platí po celý říjen!
 
Chůze hraje v našich životech velkou roli. Od roku 2021 nezisková organizace Partnerství pro mobilitu pořádá výzvu 10000 kroků. Cílem není tyto kroky ujít, ale zapojit chůzi či běh do našeho každodenního života a zvýšit tím odolnost našeho organismu. Pro zapojení do výzvy a možnosti vyhrát zajímavé ceny je nutné se registrovat na www.desettisickroků.cz nebo v aplikaci telefonu s názvem „10000 kroků“ do 30.9.2023. Po celý měsíc říjen pak za nachozené kilometry získávat body a to hned v několika kategoriích: Jednotlivci, Týmy, Třídní kolektiv a Firemní Tým. Pojďme společně udělat něco pro své zdraví, překonejme sami sebe.
 
Registrovat se můžete do konce září na https://www.desettisickroku.cz/rijnova-vyzva nebo v aplikaci „10000 kroků“.
Odměny čekají na nejlepší z vás v mnoha kategoriích.
přečíst
Stavba nové úpravny vody byla zahájena

Svazek Vodovody a kanalizace Třebíč zahájil stavbu nové úpravny vody v Pokojovicích. V úterý 18. července zástupci svazku obcí Vodovody a kanalizace Třebíč, VAS Třebíč i zhotovitelské společnosti KUNST s.r.o. symbolicky poklepali na základní kámen pro stavbu třípodlažní budovy nové úpravny. Náklady na stavbu jsou vyčísleny na 226 milionů korun bez DPH, z toho 158 milionů bude hrazeno z dotací Evropské unie a Ministerstva životního prostředí. Stavba úpravny bude dokončena v červnu roku 2025, investorem je svazek VaK Třebíč.

přečíst
K partnerským městům Třebíče se připojí polské Kielce

V polovině července podepsal místostarosta Třebíče Miloš Hrůza dohodu o navázání spolupráce a realizaci společných aktivit, směřujících k navazování přímých kontaktů mezi obyvateli obou měst. Podpis dohody se uskutečnil na radnici ve městě Kielce a předpokládá vzájemnou spolupráci, propagaci a výměnu zkušeností v rámci společenství zemí Visegrádské skupiny.

přečíst
Třebíčí na kole ve volném čase

Ačkoli je Třebíč kopcovité město, pohybuje se zde velké množství cyklistů a cykloturistů. A právě pro ně je určen web www.trebicnakole.cz.

přečíst
Skryté příběhy v Třebíči podruhé  - Příběh „Pátrání po zachránci“

Znáš mobilní hru Skryté příběhy? Vydej se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin…už na tebe čekají a potřebují tvou pomoc.

 

K příběhu z roku 2022, Třebíčský machzor, se přidává příběh velké osobnosti, a to Antonína Kaliny. Ještě nevíte, kdo to je? Tak se můžete vydat po jeho stopách s Johnem a příběhem „Pátrání po zachránci“. John byl jako dítě zachráněn před smrtí v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald. Najde po letech svého zachránce? Máš-li odvahu, vyber si trasu a vyraž s ním do terénu!

A co k tomu potřebujete? …pohodlné boty a chytrý telefon s aplikací Skryté příběhy, kterou si stáhnete zdarma na App Store i Google play. V týmu stačí mít jeden chytrý telefon s dostatečně nabitou baterií. Pak vybrat trasu z mapy (seznamu). Ideální je, když si ještě před startem hry stáhnete balíček dat zahrnující instrukce (audio) a off-line mapu města k trase Pátrání po zachránci. Po zmáčnutí tlačítka hrát, se objeví mapa. Dojdete na první zastavení, kde se otevře úkol. Po jeho splnění (zaškrtnutím odpovědi) pokračujete na další zastavení. Zastavení se nedají přeskakovat, sledují děj příběhu. A nyní se můžeme vydat na cestu s Johnem Robinsonem, který pátrá po svém zachránci.

Trasa je o délce 4,3 km s časovou náročností 1 hodinu a 45 minut a 7 zastaveními.

Start 1. Pamětní deska obětem holokaustu před objektem gymnázia na Masarykově náměstí – 2. Sousoší rudoarmějců na ul. Sokolská – 3. Větrný mlýn – 4. Firma ZON – 5. Zámek – 6. TIC Zadní synagoga – 7. Malovaný dům.

Antonín Kalina zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců. Z mnohých pak vyrostly světově proslulé osobnosti, úspěšné v mnoha oblastech lidského konání. V roce 2012 byl Antonínu Kalinovi udělen in memoriam titul Spravedlivý mezi národy v izraelském památníku Yad Vashem. Jeho jméno je zároveň vytesáno do Zdi cti v Zahradě spravedlivých v památníku. V červnu 2014 udělilo město Třebíč Antonínu Kalinovi titul Čestný občan města Třebíče in memoriam. 28. října 2014 ocenil Antonína Kalinu prezident republiky státním vyznamenáním. Udělil mu Medaili Za zásluhy I. stupně in memoriam.

Zaujal vás příběh osobnosti zachránce?  Poblíž zastavení číslo 6 (TIC Zadní synagoga) můžete navštívit  Pamětní síň Antonína Kaliny, která byla v židovské čtvrti slavnostně otevřena 17. února 2017, v den 115. výročí Kalinova narození. Více se dovíte i na webových stránkách Pamětní síně Oficiální web věnovaný třebíčské expozici | AntonínKalina.cz (antoninkalina.cz).

Stanislav Motl je i autorem knihy, Děti Antonína Kaliny: Příběh českého vězně, jehož odvaha překonala sílu smrti. Téměř neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh českého vězně, kterému se v krutých podmínkách koncentračního tábora Buchenwald podařilo zachránit tisícovku dětí. Dětí, na které čekala smrt. Stanislav Motl odhaluje neuvěřitelný příběh českého sira Wintona. Antonín Kalina a děti, které čekala smrt — Novinky ze studia — Zpravodajství Ostrava — Česká televize (ceskatelevize.cz).

Poznejte i příběh Třebíčského machzoru - Zahrajte si v Třebíči hru Skryté příběhy - Třebíčský machzor

přečíst
Dvacet let v elitní společnosti UNESCO
Třebíč je město s bohatou historií a tak zde mohou návštěvníci obdivovat mnoho cenných architektonických památek. Ty nevýznamnější z nich, židovská čtvrť s židovským hřbitovem a bazilika sv. Prokopa, byly 3. července 2003 zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Letos tedy naše město slaví už 20. výročí této události. 

„Mít ve městě památky UNESCO je závazek a odpovědnost, ale je to zároveň velmi prestižní záležitost. Každoročně tyto památky navštěvuje nejvíce turistů a návštěvnost od zápisu na seznam UNESCO násobně vzrostla,“ uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal, který zve návštěvníky i Třebíčany na letní oslavy: „V srpnu připravujeme velké oslavy tohoto výročí. Od 14. do 20. srpna čeká Třebíčany i návštěvníky města bohatý program. V pondělí 14. srpna bude zahájení výstavy památek UNESCO v Třebíči v Předzámčí, zahajovací koncert slavností na Podzámecké nivě. Od pondělí do čtvrtka bude v zámeckých příkopech celý den středověká vesnička, doplněná šermířskými vystoupeními, představením řemesel, ukázkou vaření středověkých pokrmů, budou večerní prohlídky baziliky, historické a dobové tance, koncerty, žonglování, program v židovské čtvrti, a další“.

Oslavy vyvrcholí slavnostmi Tří kápí od pátku do neděle na Podzámecké nivě, opět s bohatým historickým a kulturním programem, koncerty i ohňovou show. Nebude chybět ani oblíbený sobotní noční průvod.

 

Zdroj: informace z webu města Třebíč, zde.

přečíst