Rozhovory

Jaromír Nosek: Do Třebíče jezdím s divadlem několik let. Je to pěkné město

Míru Noska známe z televizních filmů Účastníci zájezdu, Román pro ženy nebo z oblíbeného seriálu Vyprávěj.  Jako herec na volné noze hraje v různých divadlech. Vyzkoušel si i práci na druhé straně. Divadlo Palace uvedlo vloni premiéru hry Přátelák, kterou Míra Nosek režíroval.  Covid na dlouhé měsíce zavřel divadla a herci se museli vrhnout do jiných oborů. Manuální práci si vyzkoušel i Míra Nosek.

přečíst
Umění je filtr našich emocí, říká ředitelka ZUŠ Třebíč Eva Vaňková

Krátce po nástupu do funkce ředitelky Základní umělecké školy v Třebíči musela řešit prázdné koncertní sály a nezvyklé ticho nejen z oken Fóra, na který nebyl nikdo z Třebíčáků zvyklý. Jak se učí na základní umělecké škole v době koronavirové? Je stále zájem o výuku umění? Může hudba, tanec, literárně-dramatická i výtvarná činnost dětem pomoci překonat toto nelehké období? Nejen o tom jsme si povídali s Evou Vaňkovou.

přečíst
Bašta fanoušků Regonu je v Třebíči

Regon slaví 35 let. Výročí kapely i Sametové revoluce si připomenou při srpnovém koncertu v Trnavě.  Povídali jsme si s bubeníkem kapely, Třebíčákem, Pavlem Kubátem. 

přečíst
Unikněte fakenews!

Fakescape je hra inspirovaná únikovými hrami. V tomto případě se účastníci snaží rozpoznat padoucha a fake news. Vymysleli ji studenti z katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně.  Přestalo je totiž bavit poslouchat zprávy o tom, že si Češi neumějí ověřovat informace a že studenti nevědí, jak poznat manipulace nebo falešné zprávy. V týmu Fakescape je i Pavel Brejcha z Třebíče. Společně se spolužáky a hrou Fakescape jezdí po školách v celé České republice. Byli také v Třebíči na gymnáziu. Do Třebíče vzal i kolegyni z Fakescape Terezu Kráčmarovou, a tak jsme si o hře povídali společně.

přečíst
V Třebíči vyrábějí dřevostavby pro celou republiku

Během deseti let vývoje se z třebíčské firmy DNK system stal přední český výrobce stavebního systému pro dřevostavby. O úctě ke dřevu, o tom, proč stále stoupá zájem o dřevostavby, a o plánech do budoucna jsme si povídali s ředitelem Milanem Pekárkem.

přečíst
Velké světové dědictví v malých rozměrech, říká o Třebíči mexický student architektury

Luis Alfonso Aquino Serrano z Queretaro v Mexiku studuje architekturu. Je mu 23 let a tento týden je na zahraničním studijním pobytu v Třebíči. Společně s dalšími studenty  z Číny, Gruzie, Egypta, Rumunska, Itálie a Ukrajiny.  Luis bydlí v rodině Vechetových v Číměři u Třebíče, v rodině studentky a studentka Katolického gymnázia Třebíč, které tyto výměnné pobyty organizuje. 

přečíst
Jsou tu místa, kde se může člověk duchovně osvěžit

Barbara Willi je profesorkou hry na cembalo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, obnovila tradiční třebíčská Nokturna a o Třebíčí říká, že je to nádherně duchovní místo pro hudbu.

přečíst
Srdcem a tělem Třebíčák

Jako psycholog pracuje Zdeněk Krpoub pět let. Věnuje se dětem s poruchami chování i učení. V Třebíči je podle něj pomalejší tempo života a tím také méně stresu. 

přečíst
Nové Zámostí je jako rekonstrukce baráku

Dan Janík o sobě říká, že je produkční na volné noze. Před třemi roky převzal společně s kamarády organizaci festivalu Zámostí po svém otci. Na původním základu festivalu začal stavět a říká:  „Je to jako rekonstrukce starýho baráku.“

přečíst