Hlavní strana oRozhovory oRozhovory oJsou tu místa, kde se může člověk duchovně osvěžit

Jsou tu místa, kde se může člověk duchovně osvěžit

Barbara Willi je profesorkou hry na cembalo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, obnovila tradiční třebíčská Nokturna a o Třebíčí říká, že je to nádherně duchovní místo pro hudbu.

→ Vaším hudební nástrojem je cembalo. Kromě učení a koncertování se také věnujete propagaci vážné hudby. Co dalšího děláte?

Založila jsem v roce 1991 cembalovou třídu na JAMU v Brně, jsem profesorkou hry na cembalo a svoji třídu stále vedu. Navíc jsem založila v roce 2014 první a jediné profesionální oddělení staré hudby na české vysoké škole. V současné době plánuji zavedení mezinárodního studijního programu s prestižní nizozemskou vysokou školou. Brno by se tím stalo jedinou hudební vysokou školou ve střední Evropě, která nabízí mezinárodní studium hudební.

→ Není vážná hudba určena jen pro úzkou skupinu lidí?

Je vědecky dokázáno, že vážná hudba dokáže léčit. Myslím si, že klasická hudba je pro náročné, ale že to není o tom, zda někdo má vzdělání či nikoli. Podle mě jde spíš o otevřenost srdce a ochotu vnímat citlivě. Je zapotřebí lidi vést k hudbě, k tomu, aby ji rozuměli jak intuitivně, tak rozumově.

→ Jak jinak dnes oslovit mladé lidi, než přes sociální sítě. Je to podle vás nástroj, kterým lze dostat vážnou hudbu více do povědomí?

Já osobně jsem na Facebooku nováčkem.  Dlouho jsem odolávala, ale pak jsem uznala, že v dnešní době nemohu věčně zůstat fosilií. Zhruba tří týdny zpátky jsem si nechala založit stránku a používám ji k propagaci klasické hudby, někdy také k vyjádřením názoru nebo sdílení vtipu. Myslím si, že sociální sítě mohou být pozitivním nástrojem, ale mohou na druhé straně vést k závislosti. Všimla jsem si také, že některým chybí morální základy a hlavně v politických diskuzích sklouznou do urážek. Nedokážou dodržovat základní principy důstojné komunikace. Myslím si, že bychom jim to neměli dovolit a reagovat na nekultivovanost.

→ Pouštíte se nově do pořádání tradičních Nokturen na Katolickém gymnáziu v Třebíči. Na co se můžeme těšit?
Nokturna pořád pořádá Katolické gymnázium. Já jsem se na požádání pana ředitele Víta Feldbabla do toho pustila jako dramaturg a moderátorka. To znamená, že vybírám umělce, programy a každý večer osobně uvádím, což se ukázalo být velice důležitým prvkem. Posluchači nejsou pro mě anonymní lidé, vnímám je intenzivně a usiluji o to, aby nastal osobní kontakt. Náš první koncert v obnovených Nokturnách byl přijat s nadšením.

→ Jak to, že vás natolik učarovala Třebíč?

Nevím, zda jsou si Třebíčané vlastně vědomi, jak nádhernou atmosféru nabízí bývalý klášter a nynější katolické gymnázium. Spolu s areálem baziliky a zadní synagogy je pro mě Jejkov místo s největším vyzařováním v Třebíči. Je cítit, že lidé v minulých století uměli přirozeně vybrat místa pro své stavby. Hledali a našli místa, která vás naplňují a osvěží. 

 

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit