Hlavní strana oRozhovory oRozhovory oNové Zámostí je jako rekonstrukce baráku

Nové Zámostí je jako rekonstrukce baráku

Dan Janík o sobě říká, že je produkční na volné noze. Před třemi roky převzal společně s kamarády organizaci festivalu Zámostí po svém otci. Na původním základu festivalu začal stavět a říká:  „Je to jako rekonstrukce starýho baráku.“

→ Dane, jsi rodilý Třebíčák? Jakou máš vystudovanou školu?

Ano jsem. Žiju tady celou dobu, mimo sedmi let, co jsem byl v Praze ve škole. Studoval jsem ekonomii a marketing na VŠE v Praze. Ale jezdil jsem poctivě a často do Třebíče a nebyl jsem déle jak čtyři měsíce pryč z města.

→ Jaký máš vztah k Třebíči a myslíš si, že má potenciál pro mladé lidi?

V Třebíči jsem vlastně doma a vždycky budu. Třebíč mám rád a vlastně jsem se sem vrátil po škole jako jeden z mála mých vrstevníků a kamarádů. V Praze už mě to úplně nebavilo, tak jsem tady. Město rozhodně potenciál má. Není to jednoduché, je potřeba ještě hodně zapracovat na různých věcech. Spousta mých spolužáků zůstává ve městech, kde studovali. Mají tam lepší peníze a větší výběr práce.

→ Je vidět, že jsi na Třebíč hrdý a je ti tady dobře. Organizace festivalu jde těžko bez spolupráce s městem…

Já to říkám vždycky a myslím to docela upřímně, já jsem byl vždy spokojený, jak se k nám město Třebíč staví. Teď máme první rok nové radní, ale zatím jsem nepocítil žádnou změnu. Ty poslední dva roky jsem byl úplně nadšený, převzali jsme festival a nesetkal jsem se s jediným problémem ze strany města. Nikdy nešli proti nám, spíš mi přijde, že nám pomáhají. Všichni nám vycházejí vstříc a berou Zámostí jakou součást Třebíče. A to Zámostí, po devatenácti letech trvání, vlastně už je.

→ V původní sestavě organizátorů Zámostí byl tvůj tatínek. Jak to tenkrát bylo s převzetím organizace festivalu?

Letos (2015) je to třetí rok co jsem s mojí partou převzal Zámostí. Festival do té doby byl už šestnáct let a já byl na každém ročníku. Což se mi vlastně s jinými akcemi nestalo, nikdy jsem nebyl pryč a nikdy jsem nemarodil. Prošel jsem si úplně vším. Například jsem hlídal ploty a postupně jsem se v tom začal pohybovat. Měl jsem na starost lidi, začal jsem mluvit do cateringu. A poslední dva roky s kamarádem Láďou Novotným jsme se přece jenom snažili jim do toho trochu kecat. Měli jsme svoje nápady. Byli jsme pro ně mladí kluci a navíc tátové v tom měli svoje peníze, takže se jim ani nedivím, že si do toho kecat moc nenechali (smích).

→ Kdy jste se rozhodli do toho „šlápnout“?

Stále se spekulovalo, zda bude další ročník. A najednou se přišlo s tím, že další ročník dělat nebudou a já s Láďou jsme řekli, že další ročník bude. Předtím bylo pět podílníků a já jsem chtěl, aby nás bylo také pět. Velký zájem projevil i David Šťastný, takže jsme nakonec z pěti lidí přebírali dva synové otcovské podíly. Ještě jsme to hodně komunikovali s Radkem Nezvalem a s Milanem Maxou, což jsou skauti, kteří se kolem toho Zámostí taky strašně dlouho pohybují a mají k tomu velký vztah. Dali jsme se všichni do kupy a začali řešit naše první Zámostí 2013.

→ Jak dlouho se chystá takový obrovský festival jako je Zámostí?

Dá se říct, že celý rok. Vše zapíchneme v neděli po festivalu a pak týden dotahujeme proběhlý ročník. Je také velmi důležité všem partnerům to nějakým způsobem vyreportovat a odkomunikovat, aby i oni byli spokojení, protože si platí marketingové služby. Pak je chvíli klid a čeká se, jak dopadnou faktury a jak si to sedne. Během léta se pak oslovují partneři na příští rok, začíná se stavět line-up, začíná se přemýšlet o grafice, abychom měli na podzim páteř partnerů a line-upu. Pro mě, jako pro koordinátora je nejtěžší poslední měsíc.

→ Je velký rozdíl mezi prvním ročníkem co jsi pořádal a tím letošním?

První ročník jsme pojali jako malý happening, kde bude pár lokálních kapel a tím se vlastně představí nová organizační skupina. A jak jsme to začali stavět, tak jsme zjistili, že to musíme udělat pořádně a plnohodnotně.  Sice jsme tam poprvé strašně lítali, ale něco jsme se aspoň naučili. Dobré bylo, že spoustu věcí už bylo vymyšleno z minulých ročníků, jako například rozmístění, ploty a elektřina. Původní stavbu festivalu jsme tedy oholili na kost a nechali základ a na tom jsme začali znova stavět. Vždy si to představím jako rekonstrukci starého baráku (smích). No a druhý ročník už byl organizačně lepší.  Dobrá produkce se pozná tak, že nemusím během festivalu nic dělat. Což se mi loni podařilo a moc jsem i festival užil. Doufám, že to takové bude i letos.

→ Je také na Třebíčácích jako festival uchopí? 

Snažíme se naučit lidi to, že vlastně všechno, co se tady o víkendu děje, je díky Zámostí za dvě stě padesát korun. A tím, že si koupí lístek, i kdyby tam nešli, tak podpoří všechno, co se tady dělo. Vše jde ruku v ruce, díky louce se může dělat vše okolo. To co se vydělá na louce, se posílá zpět do židů na Zámostí v modrém. Je to jeden koncept dohromady a je na každém, aby si řekl, zda to chce, nebo nechce podpořit.

Eva Fruhwirtová

 

Fotky z festivalu zde»»

Video Light Souls -  Zámostí v modrém 2015

Autor: Jakub Mertl, www.fotografjakubmertl.cz a Luboš Denner. 

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit