Hlavní strana oAktuality oAktuality oSkryté příběhy- "TŘEBÍČSKÝ MACHZOR"

Skryté příběhy- "TŘEBÍČSKÝ MACHZOR"

30.6.2022

Víte, co je to vůbec machzor? Tak pojďte po stopách Skrytého příběhu a dozvíte se více!

Hra Skryté příběhy - pátrací hra, která baví děti i dospělé a poskytuje tak skvělou příležitost pro společnou týmovou aktivitu. Hra pracuje s reálnými příběhy z různých dob a míst. Je tedy nejen zábavná, ale i vzdělávací. Hra Skryté příběhy je rozdělena na jednotlivé mise, což jsou v podstatě výletní trasy. Trasy se Skrytými příběhy jsou rozprostřeny po celé republice. Ty jsou rozděleny na jednotlivá zastavení. Stačí si jen vybrat a vyrazit. I v Třebíči je pro vás připravena 1 trasa s názvem Třebíčský Machzor.

Trasa vede přes židovské město, pak podél řeky na Masarykovu vyhlídku a na vrch Hrádek. Přes lesopark Hrádek vás dovede k židovskému hřbitovu a pak zpět do židovského města. Trasa končí u synagogy. Trasa je dlouhá 2,5 km.

Start 1. Žerotínovo náměstí – 2. Rabínský dům v židovské čtvrti – 3. Židovská škola na ul. Blahoslavova – 4. Subakova koželužna – 5. Rozcestník u lávky za Poštou (Hasskova zahrada) – 6. Bašta na Hrádku – 7. Židovský hřbitov – 8. Krankenhaus – cíl 9.  Zadní synagoga.

Na mapě trasy jsou tato zastavení očíslována a vyplatí se toto pořadí dodržovat, protože každý příběh má svou logiku a nejlépe mu porozumíte, když pořadí jednotlivých částí vyprávění dodržíte. Na druhou stranu můžete misi dokončit, i když půjdete na přeskáčku, nebo některé zastavení vynecháte. Celou trasou vás doprovází text příběhu, který si můžete přečíst nebo dokonce si jej můžete pustit přes audiozáznam příběhu v chytrém telefonu. Jak už bylo zmíněno, jedná se o hru zábavnou a vzdělávací - na každém zastavení vás čeká úkol či rébus k vyřešení a díky správným odpovědím získáváte zlaté mince do celkové hodnocení. Na konci trasy si můžete v Třebíči udělat společnou fotku s Issacem.

A co k tomu potřebujete? …pohodlné boty a chytrý telefon s aplikací Skryté příběhy, kterou si stáhnete zdarma na Google Play a iTunes. V týmu stačí mít jeden chytrý telefon s dostatečně nabitou baterií. Ideální je, když si ještě před startem hry stáhnete balíček dat zahrnující instrukce (audio) a off-line mapu města k trase Třebíčský Machzor. A nyní se můžeme vydat na cestu s malým Isaacem, který pátrá spolu s rabínem Joachimem Pollakem po ztracených starých židovských knihách.

Třebíčský machzor

Třebíčský machzor byl prozkoumán a dnes je ve sbírkách Židovského muzea v Praze. Dochovala se jeho podstatná část, obsahující sváteční modlitby na celý rok. Rabím Pollak vedl místní židovskou obec po celých dlouhých 51 let. Je pohřben na židovském hřbitově a oslavný epitaf na jeho náhrobku nám říká, že rabín ani zemřít nemohl, neboť dál bude ve vzpomínkách a jeho zbožné skutky budou patrné ještě po generace. Přesné okolnosti nalezení Machzoru nejsou zaznamenány. Ví se jen to, že ho ve svém novém domě nalezl místní kovář. Issac Silberstein je skutečný člověk, ale žil v jiném období a jeho jméno je vypůjčeno, aby se příběh trochu zpřístupnil.

 

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit