Hlavní strana oEDU - 5. blok oAktuálně oStavět se mohou až čtyři bloky, rozhodla vláda

Stavět se mohou až čtyři bloky, rozhodla vláda

Stavět se mohou až čtyři bloky, rozhodla vláda

 

VLÁDA ROZHODLA, ŽE VYZVE ÚČASTNÍKY VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ NA DOSTAVBU JADERNÉ ELEKTRÁRNY DUKOVANY K PŘEDLOŽENÍ ZÁVAZNÝCH NABÍDEK NA VÝSTAVBU AŽ ČTYŘ JADERNÝCH BLOKŮ SOUČASNĚ. 


Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 31. ledna 2024 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla schválila dodatek k první prováděcí smlouvě týkající se tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech.  

Vláda rozhodla, že vyzve účastníky výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany k předložení závazných nabídek na výstavbu až čtyř jaderných bloků současně. Dosavadní tendr počítal s dostavbou jednoho bloku, s opcí na další tři jaderné bloky.

Závazné nabídky podali dva uchazeči, firmy EDF a KHNP. „Cílem výběrového řízení bylo od počátku získat a vybrat co nejlepší nabídku pro Českou republiku, a to jak cenově, tak kvalitou a bezpečností dodávky,“ uvedl premiér Fiala.

„Jednou z klíčových oblastí, kterou se snaží moje vláda řešit, je zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky nejen pro nejbližší dny, ale i pro další generace. České domácnosti, čeští občané i české firmy musí mít jistotu, že i v budoucnu bude dostatek energie a že to bude energie za přijatelné ceny. To je základ naší prosperity a dlouhodobé konkurenceschopnosti České republiky, jak jsem o ní mluvil třeba ve své vizi Restartu Česka v září minulého roku,“ připomněl premiér Petr Fiala.

„Dnes jsme na vládě schválili dodatek k první prováděcí smlouvě týkající se tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech. Během tendru se totiž na nezávazných nabídkách ukázalo, že výstavba více bloků, tedy až čtyř bloků v jednom balíku, byť by probíhala postupně, je ekonomicky výrazně výhodnější než stavba jen jednoho bloku, je významně výhodnější i než jsme očekávali, a to až o 25 procent oproti stavbě pouze jednoho bloku. Díky tomuto dodatku vyzveme aktuální zájemce, aby nám předložili závazné nabídky na výstavbu celkem až čtyř nových jaderných bloků v České republice,“ konstatoval předseda vlády.

Vládou schválený dodatek k první prováděcí smlouvě, který umožní požádat dodavatele o předložení závazných rámcových nabídek, ale také mírně upraví harmonogram tendru. „Díky dnešnímu rozhodnutí budeme mít už na konci května jasno o konečné ceně pro případnou výstavbu více reaktorů a získáme potřebné záruky. To zlepší naši vyjednávací pozici a eliminuje riziko prodražování. Dodatek první prováděcí smlouvy s investorem, který jsme dnes na jednání vlády schválili, umožní také přesněji určit cenu pro možnou výstavbu a zvýší transparentnost celého procesu,“ řekl dále ministr financí Zbyněk Stanjura a doplnil: „K financování tohoto projektu vznikne mezirezortní pracovní skupina.“

Dnešní rozhodnutí vlády tedy dává uchazečům možnost nabídnout závaznou cenu s ohledem na záměr vybudovat i Elektrárnu Dukovany 6 a také Elektrárny Temelín 3 a 4.

 

AKTUALITY Z PŘÍPRAVY NJZ / STAV A VÝHLED DŮLEŽITÝCH MILNÍKŮ 

  • 30. listopadu 2023, v souladu s vyhlášeným výběrovým řízení pro nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany (NJZ EDU5), uchazeči o dostavbu předložili aktualizovanou nabídku
  • 31. ledna 2024 Vláda rozhodla, a investor Elektrárna Dukovany II, a. s. (ČEZ EDUII) vyzval uchazeče k předložení závazných nabídek na výstavbu až čtyř jaderných bloků současně. Téhož dne investor formálně odeslal tuto žádost na EdF a KHNP.
  • Březen-duben 2024 předpoklad, že Evropská komise vydá Notifikační rozhodnutí pro NJZ EDU5
  • Do 15. dubna 2024 EdF a KHNP předloží závazné opce na výstavbu 4 bloků, EDU5+6 a ETE3+4 
  • Do 31. května 2024, Investor ČEZ EDU II, předloží státu vyhodnocení nabídek se zezávazněnými opcemi na výstavbu až 4 nových jaderných bloků současně
  • Do 30. června 2024 vláda rozhodne o dodavateli a počtu nových jaderných bloků  
  • Do 30. října 2024 nabyde účinnosti Územní rozhodnutí pro EDU5 a EDU6.   
  • Do 31. prosince 2024 Investor ČEZ EDUII podepíše EPC smlouvu s vybraným dodavatelem nových jaderných bloků