Jaké informace Vám pomohou

Město Třebíč je otevřené turistům, novým rezidentům a podnikatelům. Tyto stránky jsou informačním rozcestníkem, kde najdete všechny potřebné informace o podnikání, bydlení a trávení volného času v Třebíči. Náš tým je připraven vám pomoci. Jsme tu pro vás.

Životní příběh zatím nepříliš známého třebíčského rodáka Antonína Kaliny, kterému se podařilo v koncentračním táboře Buchenwald od jisté smrti zachránit více než 900 židovských chlapců. 

Životní příběh

Dne 17. února 2017 byla ke 115. výročí narození slavnostně otevřena expozice věnovaná Antonínu Kalinovi v Galerii Ladislava Nováka v židovské čtvrti v Třebíči.

Slavnostní otevření expozice, foto: Jakub Mertl Slavnostní otevření expozice, foto: Jakub Mertl Slavnostní otevření expozice, foto: Jakub Mertl
galerie
Expozice

Hrdinství Antonína Kaliny bylo oceněno až po jeho smrti. O to, aby jeho činy nebyly nikdy zapomenuty se zasloužily i jím zachráněné děti, mezi nimiž jsou dva nositelé Nobelovy ceny, Imré Kertész a Elie Wiesel.

Pamětní deska
galerie
Ocenění

Česká televize uvedla v úterý 24. ledna 2017 na programu ČT 2 dokumentární film DĚTI ANTONÍNA KALINY! Podívejte se na hodinový strhující dokument o třebíčském rodákovi, dosud téměř neznámém skromném hrdinovi, bývalém vězni koncentračního tábora Buchenwald!

Foto: Česká televize
galerie
Film a literatura

Dne 22. července 1988 poskytl Antonin Kalina rozhovor Gay Block a Malka Drucker pro jejich knihu "Rescuers: Portraits of Moral Courage in the Holocaust," Holmes & Meier, 1992 a také pro jejich dokument "They Risked Their Lives: Rescuers of the Holocaust”.

Rozhovory

Odkazy na české i zahraniční webové stránky s informacemi o Antonínu Kalinovi. 

Odkazy