Novinky / Aktuálně

16.11.2020

Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta

V pátek 6. listopadu 2020 zemřela ve věku 87 let paní Susana Urbanová. Byla poslední přeživší obyvatelkou třebíčské židovské obce v předválečných letech. Paní Susana prožila téměř celý život v domě v ulici L. Pokorného. Rodina dům nedávno prodala a paní Urbanová si pronajala byt v Krankenhausu.

Susana Urbanová se narodila 6. října 1933 v Třebíči. Tatínek, Arnošt Beneš, byl židovského vyznání, maminka Ingeborg pocházela z Brna, z německé rodiny. Když bylo Susaně 10 let, tatínek byl deportován do Osvětimi, kde zahynul. V Terezíně a dalších nacistických vyhlazovacích táborech zahynula také většina otcovy židovské rodiny, přežil pouze strýc Julius Pächter, který před válkou utekl do Anglie.

Po osvobození se matka podruhé vdala a Susany i její mladší sestry Hany se vzdala. Susanu adoptovali bezdětní manželé Smržovi z Třebíče, Hany se ujal strýc Julius a vzal ji sebou do Londýna.

Susana se vyučila švadlenou, vdala se a měla dvě děti. Se sestrou se krátce v Anglii setkala v roce 1966. Po roce 1989 získala zpět rodný dům v Třebíči. Památku jejího otce připomíná od roku 2013 pamětní kámen Stolperstein. Paní Susana ráda sedávala na lavičce pod lípou, před Kavárnou u Židovské brány.

Zdroj: aktuality na webu města Třebíče, zde