Hlavní strana oAktuality oAktuality oVětrný mlýn je novým lákadlem pro turisty

Větrný mlýn je novým lákadlem pro turisty

8.3.2021

8.3.2021

V Třebíči byla na začátku letošního roku dokončena rekonstrukce unikátního větrného mlýnu. Dostal i nové lopatky a stal se současnou dominantou Třebíče.

Jedinečnost mlýnu spočívá v jeho účelu. Sloužil k drcení stromové kůry, kterou místní koželuhové používali k vyčinění kůží. Postavili ho v roce 1833 bratři Budischowstí, významní třebíčští koželuhové. Po půl století jeho práci vystřídal výkonnější parní stroj a klapot mlýna utichl. Už za první světové války a později v době první republiky se z opuštěného větrníku stalo útočiště pro ty, kteří potřebovali mít kde hlavu složit. Nebylo to kdovíjaké sídlo, ale člověk tam měl teplo a nepršelo mu na kavalec. Poslední nájemník se odstěhoval v roce 1977. Od té doby jen málokdo vzal občas za kliku od jeho dveří. To se však před třemi lety změnilo.

Pracuje se na nových expozicích

Vedení města Třebíče se rozhodlo desítky let opuštěnou technickou památku opravit a následně využívat pro kulturní i společenské účely. Z důvodu nemožnosti obnovy celého původního mlecího zařízení bylo přistoupeno k originálnímu řešení ukotvení větrného kola v půdním prostoru a jeho pohonu elektromotorem.

V unikátní technické památce se právě připravuje také nová expozice. Mlýn bude přístupný pro veřejnost, od června do srpna kromě pondělí každý den od 9 do 18 hodin. Vnitřní expozice seznámí návštěvníky s tradičním třebíčským řemeslem – koželužstvím i obuvnictvím a přiblíží jim příběh posledních nájemníků či zajímavosti o mletí třísla.

Více informací se dozvíte na nově spuštěných webových stránkách: www.vetrnymlyntrebic.cz nebo na FB a Instagramu.

 

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit