Novinky / Aktuálně

28.10. - 04.11.2016

Třebíčské základní školy navštívili čínští studenti

Skupina žáků a pedagogů z třebíčských základních škol navštívila letos v dubnu soukromou školu Yichang Yiling Tianwen International School v čínském městě Yichang v provincii Hubei. Využili pozvání, které obdržel místostarosta Pavel Pacal po navázání spolupráce mezi oběma městy v loňském roce. Město Třebíč recipročně navštívilo jedenáct čínských žáků v doprovodu pěti pedagogů a nejvyššího ředitele vzdělávací skupiny Tianwen pana Gao na přelomu října a listopadu 2016. 

Delegace přiletěla do Prahy 28. října brzy ráno. Připravena pro ně byla prohlídka památek hlavního města, procházka na Karlově mostě a krátká plavba po Vltavě. Odpoledne pak shlédli prostory Poslanecké sněmovny. V sobotu odpoledne se všichni účastníci přesunuli do Třebíče. Prohlédli si baziliku sv. Prokopa. Po té se uvítali s českými žáky, kteří je doprovodili na hokejové utkání SK Horácké Slávie s Rytíři Kladno. Pro čínské návštěvníky to bylo vůbec poprvé, kdy vkročili na zimní stadion a byli z toho nadšeni. V neděli je čekala prohlídka Židovské čtvrti a synagogy. Po oficiálním přivítání místostarostou Pavlem Pacalem byli čínští žáci předáni hostitelským rodinám, které pro ně měly nachystaný individuální program.

Následující dny čínští učitelé a žáci v doprovodu českých spolužáků poznávali jednotlivé třebíčské školy. Do výměnného pobytu se zapojilo celkem šest základních škol. Každá škola připravila nabitý program a ukázala hostům to nejlepší, co nabízí.

Delegaci velice zaujala ukázka mezinárodního programu Globe na ZŠ Kpt. Jaroše. Žáci s nadšením přivítali lekci bruslení v plné hokejové výstroji, kterou připravila ZŠ TGM. Dále se čínští studenti zapojili například do hodin angličtiny nebo hudební výchovy. Rukodělné aktivity na ně čekaly na ZŠ Horka – Domky a na ZŠ Na Kopcích. Lezeckou stěnu si měli možnost vyzkoušet na ZŠ Benešova. S obdivem shlédli vystoupení gymnastek na ZŠ Bartuškova. Delegace pedagogů se zajímala také o mateřské školy a střední školy. Velmi ocenili vysokou úroveň Střední průmyslové školy Třebíč a celkově kvalitu našeho školství.

Celodenní výlet byl plánovaný na středu na Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou, podívali se i do Muzea pivovarnictví v Dalešicích a navštívili Informační centrum v Jaderné elektrárně Dukovany. Příjemnou zastávkou byl oběd s krátkou prohlídkou na zámku v Dukovanech.

Oficiální rozloučení delegace s městem Třebíč proběhlo za účasti starosty Pavla Janaty a místostarostů Vladimíra Malého a Pavla Pacala při závěrečné večeři ve čtvrtek. Pro čínskou stranu dle slov ředitele pana Gao byl výměnný pobyt zajímavou zkušeností a přinesl mnoho inspirativních podnětů. Rád by navázal bližší spolupráci s některou z třebíčských škol a pokračoval ve výměnných pobytech studentů a především pedagogů v různých formách.

Čínská delegace si pro celou dobu pobytu zajistila tlumočníka pana Štěpána Vyhlídku, jehož čínštinu na vysoké úrovni oceňovali již při pobytu žáků třebíčských základních škol v Číně.

Výměnný pobyt žáků a pedagogů se mohl uskutečnit díky podpoře z projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Třebíč“, městu Třebíč a menší částkou se na něm podíleli i rodiče těch žáků, kteří se zúčastnili výměnného pobytu v Yichangu. Díky realizačnímu týmu incomingového projektu Třebíč žije! a zaměstnancům šesti třebíčských základních škol se podařilo skloubit časově i programově nabitý plán a ukázat Českou republiku, Třebíč a třebíčské základní školy v tom nejlepším světle. Velké poděkování patří i všem hostitelským rodinám, které se žákům věnovaly a připravily pro ně rozličné aktivity a nemalou měrou přispěly k vytvoření skvělého zázemí a neopakovatelných zážitků. 

Návštěva hokejového utkání Setkání s hostitelskými rodinami Projekt Globe na ZŠ Kpt. Jaroše Hodina tance na ZŠ Kpt. Jaroše Lekce bruslení ZŠ TGM Lekce bruslení Odjezd
galerie