Hlavní strana oAktuality oAktuality oTřebíč připomene osudy zachráněných dětí

Třebíč připomene osudy zachráněných dětí

03.04.2018

4.4.2018
Třebíčské kulturní středisko chystá rozšíření expozice pamětní síně věnované místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi. Kalina za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald zachránil život nejméně devíti stům židovských dětí. A právě jejich osudy by měla rozšířená expozice připomínat. Jsou mezi nimi i nositelé Nobelovy ceny. Rozšířená expozice bude zpřístupněna v únoru 2019 při příležitosti výročí Kalinova narození, uvedla ředitelka střediska Jaromíra Hanáčková.

Pamětní síň připomínající život a zásluhy Antonína Kaliny byla v Třebíči otevřena loni v únoru. Je umístěná v jedné ze tří místností galerie regionálních umělců v sousedství Zadní synagogy v třebíčské židovské čtvrti. V plánu je rozšířit ji na celou galerii. Radnice do rozšíření investuje 700.000 korun.

Součástí expozice bude kovaný strom života se jmény zachráněných dětí. Osudy osmi z nich připomenou bližší informace nebo knihy, které během svého života napsaly. „Nebýt ševce z Třebíče, nežilo by několik nositelů Nobelových cen, vědců a spisovatelů ani stovky další lidí," zdůraznila Hanáčková. Připomněla mimo jiné Elie Wiesela, nositele Nobelovy ceny za mír, nebo dlouholetého redaktora rádia Svobodná Evropa Pavla Kohna.

Kalinu pro českou veřejnost objevil až publicista Stanislav Motl. Do té doby se o jeho činu za války vědělo jen v zahraničí. Motl také pomáhal s výběrem osobností, které by měla rozšířená expozice připomínat. „Bude mezi nimi i Naftali Fürst, který je dnes jediným žijícím pamětníkem, žije v Izraeli a jezdí k nám na festival židovské kultury Šamajim," řekla Hanáčková.

Kalina pro záchranu dětí v koncentračním táboře využíval funkci blokaře, nasazoval při tom vlastní život. "Na barák, kde byly děti umístěny, vyvěsil ceduli upozorňující na karanténu kvůli tyfu a Němci se tam báli vkročit," řekl už dříve třebíčský starosta Pavel Janata (KDU-ČSL). Kalina využil i toho, že od roku 1944 po bombardování v Buchenwaldu neexistovala centrální kartotéka vězňů, dětem přiřazoval jiná, nežidovsky znějící jména.

Kalina zemřel v roce 1990 ve věku 88 let, je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze. V roce 2012 byl v Izraeli oceněn jako Spravedlivý mezi národy. V roce 2014 ocenil Kalinovy činy prezident Miloš Zeman udělením státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně a v témže roce byl jmenován čestným občanem Třebíče. V roce 2015 odhalila Třebíč Kalinovi pamětní desku na budově bývalé židovské školy v ulici Leopolda Pokorného. Pamětní síň pak otevřela o dva roky později při příležitosti 115. výročí Kalinova narození 17. února.

O Kalinových osudech vznikl také televizní dokument. Jeho autor Stanislav Motl se se jménem Antonína Kaliny prvně setkal v polovině 90. let v Izraeli při debatě s několika historiky a pamětníky. „Vůbec jsem nechápal, že se o tomto člověku, v Izraeli tolik uctívanému, u nás vůbec neví. Právem obdivujeme světově proslulé zachránce Židů, jakými byli Oskar Schindler či Nicholas Winton. Kalina však záchranu dětí organizoval v situaci, kdy šlo jemu samotnému o život," uvedl už dříve Motl.

3.4.2018, autor: čtk

Zdroj článku: www.jihlavske-listy.cz, odkaz na článek zde»»


Více o Antonínu Kalinovi na našem webu v sekci TURISTÉ / TŘEBÍČ ŽIJE PŘÍBĚHEM ANTONÍNA KALINY

 
Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit