Novinky / Aktuálně

11.04.2019

Třebíč je připravena na výstavbu nových jaderných bloků

V 80. letech se s výstavbou Jaderné elektrárny Dukovany počet obyvatel v Třebíči zdvojnásobil. Velká část pracovníků v tomto městě bydlí a do elektrárny dojíždí za prací. Důležitost tohoto velkého zaměstnavatele si město Třebíč uvědomuje. V roce 2013 se stalo jedním ze zakládajících členů sdružení Energetické Třebíčsko. V minulých dvou letech toto město hostilo kulaté stoly s potenciálními dodavateli výstavby nových bloků v Dukovanech.

„Se zástupci všech společnosti kromě Westinghouse jsme se v Třebíči potkali a seznámili jsme se s jejich projektem a také plánem spolupráce v regionu. Výstavba jaderných bloků je pro Třebíč velkou příležitostí pro další rozvoj a pečlivě se na ni připravujeme,“ říká starosta Třebíče Pavel Pacal. Pod jeho vedením pracuje na třebíčské radnici pracovní tým, který se přípravou na plánovanou výstavbu nového energetického zdroje zabývá.  

Lze totiž předpokládat, že do Třebíče přijdou za prací lidé, kteří budou chtít někde bydlet a také mít kde trávit volný čas. V tomto ohledu třebíčská radnice také připravuje pozemky pro výstavbu nových rodinných domů a také průmyslovou zónu. „Do Třebíče se vracejí mladí lidé po škole. Chtějí mít rodinu v klidném městě, kde je dobré zázemí ve všech oblastech. S výstavbou nových jaderných bloků se jim zvyšuje šance na zajímavou práci,“ myslí si starosta Pavel Pacal.

Třebíč v nejbližších letech čeká stavba obchvatu. Po této nově vybudované komunikaci se budou převážet těžké komponenty na elektrárnu. „Ředitelství silnic a dálnic co nejdříve zadá projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí ke stavbě obchvatu,“ potvrzuje Pavel Pacal. Přesto, že Třebíč neleží ve 20km pásmu okolí elektrárny, patří k největším městům v regionu a je spádovou oblastí. Z Třebíče na elektrárnu to je 26 km a necelá půl hodina autem.