Hlavní strana oAktuality oAktuality oStavba nové úpravny vody byla zahájena

Stavba nové úpravny vody byla zahájena

Svazek Vodovody a kanalizace Třebíč zahájil stavbu nové úpravny vody v Pokojovicích. V úterý 18. července zástupci svazku obcí Vodovody a kanalizace Třebíč, VAS Třebíč i zhotovitelské společnosti KUNST s.r.o. symbolicky poklepali na základní kámen pro stavbu třípodlažní budovy nové úpravny. Náklady na stavbu jsou vyčísleny na 226 milionů korun bez DPH, z toho 158 milionů bude hrazeno z dotací Evropské unie a Ministerstva životního prostředí. Stavba úpravny bude dokončena v červnu roku 2025, investorem je svazek VaK Třebíč.

„Po obdobích velkého sucha v letech 2017 a 2018 a také po kůrovcové kalamitě, která snížila ochrannou funkci lesa, se snížila vydatnost heraltického prameniště zhruba o 40 %. Proto proběhl rozsáhlý průzkum v okolí, jehož cílem bylo najít nové zdroje vody. Podařilo se najít řešení. K původním pramenům přibude jedenáct nových vrtů v okolí Římova a Štěměch, zde u Pokojovic vyroste nová úpravna vody. To například zdvojnásobí podíl heraltické vody v dodávkách pro Třebíč. Děkuji všem, kteří mají zásluhu na vybudování nové úpravny,“ uvedl předseda svazku Vak Třebíč a zároveň starosta Třebíče, Pavel Pacal.

„Naše společnost za dobu více než třicetiletého fungování realizovala řadu významných vodohospodářských staveb. Čistírny odpadních vod, úpravny vody i čerpací stanice vody. Z těch velkých staveb z posledních dvou let například úpravny vody v Hrobicích, úpravnu Želivka, Mokošín nebo Nová Ves. Úpravna v Pokojovicích bude třípodlažní, v podzemním podlaží bude akumulace pitné vody, ve dvou nádržích o 500 kubických metrech, v prvním podlaží bude technologie úpravny vody s dvanácti ocelovými tlakovými filtry s vápencem, granulovaným aktivním uhlím a pískem. Ve druhém nadzemním podlaží bude velín a sociální zařízení,“ popsal stavbu obchodní ředitel společnosti KUNST, Luboš Maršálek.

„Jsem asi jediný z přítomných, který pamatuje Heraltice ve všech vývojových fázích. Pamatuji Heraltice za dob státního podniku na konci osmdesátých let. Zažil jsem první fázi modernizace úpravny v Heralticích, kdy se v roce 2000 – 2002 povedlo překlopit zanedbaný areál do té podoby, která je zde do dnešních dnů a slouží i k propagaci vodárenství. A jsem velmi rád, že mohu být i u zahájení novodobé etapy heraltického vodovodu. Odhadem za 85 let své existence heraltický zdroj poskytl a vyrobil zhruba 50 milionů kubíků pitné vody. Vznikající úpravně přeji, aby vyrobila alespoň tolik kubíků pitné vody, jako ta původní,“ popřál na závěr Jaroslav Hedbávný, ředitel Vodárenské akciové společnosti, divize Třebíč.

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit