Hlavní strana oAktuality oAktuality oObjevte kouzlo našeho města

Objevte kouzlo našeho města

13.11.2018

Město Třebíč je oblíbenou turistickou destinací pro návštěvníky z celého světa. Lákají je nejen památky UNESCO, křivolaké uličky města s okouzlujícími zákoutími, ale i čistá okolní příroda. Incomingový tým propaguje město Třebíč a jeho památky na veletrzích, pracovních setkáních i na zahraničních cestách. Často také provází zahraniční delegace, které s údivem kladou otázku: „Víte, co máte v Třebíči za poklad?“

Léto přeje poznávání, tak proč se jednou městem neprojít jako turista?

Město Třebíč si v letošním roce připomíná 15. výročí zápisu třebíčských památek na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Již v roce 2003 byla bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť s židovským hřbitovem zapsána na tento prestižní seznam. Tyto památky dokládají výjimečné soužití židovské a křesťanské komunity. Třebíčské památky se staly 12. památkou UNESCO v České republice a 3. v Kraji Vysočina.

Památky UNESCO v Třebíči propojuje naučná stezka „Po stopách opatů a rabínů“. Stezka poodhaluje život obou náboženských komunit, které po staletí žily v těsném sousedství. Seznamuje s nejzajímavějšími místy, židovskými synagogami i křesťanskou bazilikou.

Bazilika sv. Prokopa se jednoznačně řadí ke skvostům středověkého stavitelství evropského významu a obsahuje řadu výjimečných stavebních prvků. Gotická krypta patří k nejcennějším částem baziliky a cenné jsou i nástěnné malby v opatské kapli.

Židovská čtvrť překvapí členitostí a využitím malého prostoru. Pro čtvrť jsou typické veřejné průchody, úzké uličky, malá romantická náměstí, verandy a balkony. Z dochovaných staveb je významná především Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera. Zadní synagoga v současné době slouží jako výstavní a koncertní síň, a nabízí také expozici židovské kultury a model židovské čtvrti odpovídající stavu v roce 1850. Dům Seligmanna Bauera je výjimečný svým původním vstupem na ženskou galerii Zadní synagogy a je zde umístěna expozice bydlení židovské rodiny v meziválečném období a expozici košer řeznictví.

Vedle Zadní synagogy v Galerii Ladislava Nováka byla v roce 2017 otevřena pamětní síň Antonína Kaliny, třebíčského rodáka, kterému se podařilo v koncentračním táboře Buchenwald zachránit více než 900 židovských chlapců. V roce 2012 byl Antonín Kalina oceněn titulem Spravedlivý mezi národy, udělovaný lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem.

Tajemnou atmosféru zažijete na židovském hřbitově, který je jedním z největších a nejzachovalejších v České republice. Na rozloze 11 722 m2 je pohřbeno přibližně 11 000 lidí a dochovalo se 3 000 náhrobků. S pomocí aplikace snadno rozluštíte nápisy na letitých náhrobcích.

Město Třebíč však nejsou jen známé památky UNESCO, ale nachází se zde mnoho dalších zajímavých míst. Za zmínku určitě stojí původně benediktinský klášter, který byl v 16. století přestavěn na zámek, který je nyní sídlem Muzea Vysočiny s interaktivními expozicemi.

Světovým unikátem je expozice Franta. Stálá expozice představuje darovaná díla třebíčského rodáka Františka Mertla. Český malíř a sochař, uměleckým jménem FRANTA, dlouhodobě žije ve francouzské oblasti Nice a kromě Třebíče je jeho dílo součástí šedesáti významných veřejných sbírek po celém světě.

V areálu Borovinských závodů naleznete jediné Science centrum na Vysočině, Alternátor. Mimo experimenty s různými přírodními jevy nabízí centrum unikátní expozici Věda na kouli s více jak 800 programy, například počasí, letecký a lodní provoz, zemětřesení nebo vlny tsunami.

V okolí Třebíče si přijdou na své i milovníci vyhlídkových míst a rozhleden. Kromě 75 metrů vysoké Městské věže, která je dominantou města, můžete Třebíč a okolí obdivovat z rozhledny na Pekelném kopci (572 m n. m.), která měří 26,5 metrů a je tvořena z modřínového dřeva s kovovými prvky. Architektonický vzhled rozhledny odráží znaky třebíčských památek UNESCO a vede k ní značená pětikilometrová stezka lemovaná přístřešky a lavičkami. Vyhlídkovou plošinou, která nabízí jedinečný výhled na Třebíč, disponuje i Vodojem Kostelíček, který se tyčí nad městem na Strážné hoře a nedávno byl upraven na veřejně přístupnou expozici vodárenství.

Památky v Třebíči každoročně ožívají v průběhu roku díky množství kulturních akcí, které se zde konají. Festival židovské kultury Šamajim, který se koná v Zadní synagoze v židovské čtvrti od 30. 7. do 4. 8. 2018, je nejbližší letní akcí. Součástí festivalu je řada přednášek a koncertů s židovskou tematikou. Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější akcí v Třebíči jsou Slavnosti Tří kápí. Letos se velkolepé oslavy třebíčské historie a zápisu třebíčských památek na seznam UNESCO se konají 17. - 19. 8. 2018 na Podzámecké nivě. Akce připravuje Městské kulturní středisko Třebíč. Seznam akcí naleznete na webu Třebíčského kulturního léta - www.tkl-trebic.cz.

Krásné léto plné zážitků lze prožít i v Třebíči! 

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit