Hlavní strana oAktuality oAktuality oNový web Antonína Kaliny

Nový web Antonína Kaliny

3.3.2021

Nově spuštěný web www.antoninkalina.cz představuje příběh třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců. S odvahou, vynalézavostí a každodenním nasazením vlastního života vytvářel spolu se svými spolupracovníky v Dětském bloku 66 pro své svěřence v nelidských podmínkách nacistického lágru podmínky pro bezpečné přežití. zachránce dětí, jejich osudy a láká na expozici v Židovské čtvrti.  

„Vždy když jsem potkal takovou malou rozedranou, špinavou, hladovou a vychrtlou dětskou postavičku, zapsal jsem si její číslo a nechal přeložit k sobě…“  Antonín Kalina.

Díky Kalinovu hrdinství mohli zachránění chlapci ze všech koutů Evropy po válce žít naplno podle svých plánů a představ. Z řady z nich vyrostly světově proslulé osobnosti, úspěšné v mnoha oblastech lidského konání.

Pamětní síň Antonína Kaliny byla v židovské čtvrti poblíž Zadní synagogy slavnostně otevřena 17. února 2017, v den 115. výročí Kalinova narození.

O dva roky později došlo k jejímu rozšíření o část nazvanou Děti Antonína Kaliny.

Expozice se kromě Antonína Kaliny věnuje osudům několika výjimečných osobností – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Imreho Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israele Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele a nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela. 

Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel. 


Nedílnou součástí expozice je Strom života, unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské Střední průmyslové školy, jehož lístky nesou vytepaná jména Kalinou zachráněných dětí.

Expozice získala třetí místo v kategorii kulturní počin roku 2019 v anketě Kraje Vysočina Zlatá jeřabina, ve které má veřejnost možnost hlasovat a ocenit projekty z oblasti kultury a památkové péče.

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit