Hlavní strana oAktuality oAktuality oNa veletrhu vzdělávání se prezentovalo 60 vystavovatelů

Na veletrhu vzdělávání se prezentovalo 60 vystavovatelů

20.10.2017

2.1.2018

Střední průmyslová škola Třebíč otevřela ve čtvrtek 19. 10. 2017 všechny své vchody, aby jimi mohly proudit zástupy žáků osmých a devátých tříd základních škol. Celkem 2050 návštěvníků přilákal tradiční veletrh vzdělávání Didacta, který třebíčská "průmka" každoročně hostí.

"Přišel podzim, s ním druhá polovina října a s ní i Didacta," glosoval ředitel SPŠ Třebíč Zdeněk Borůvka při zahájení.
Třebíčský podzim si bez tohoto veletrhu dokážeme opravdu představit jen stěží, vždyť se letos konal už po dvaadvacáté. Jeho organizátorem byla jako obvykle Okresní hospodářská komora Třebíč, která na něj letos nalákala 60 vystavovatelů. Toto číslo se již roky mění jen malinko, někdy jich je o pár více, někdy méně. K vidění tento rok byly ukázky škol tradičních, které nabízejí strojařské, zdravotnické či ekonomické obory, nechyběli zde ale ani chemici, zbrojíři, barmani nebo umělečtí kováři. Stánky zde ale měly i velké firmy, které už nyní míří na mládež, z níž si pak mohou vybírat kvalitní zaměstnance.

Fialová: Problém je motivace žáků
"Všem pedagogům, kteří tu jsou, bych přála hlavně motivované žáky, protože to je podle mě to nejdůležitější," zamyslela se krajská radní pro školství Jana Fialová. Podle ní mnozí absolventi základek vlastně ani nemají zájem o studium, je jim jedno, na jakém jsou oboru, což se pak projevuje i na studijních výsledcích a samozřejmě i na budoucím zaměstnání. Mnozí deváťáci si totiž neuvědomují, že výběr jejich středoškolského studia je více či méně povede i k tomu, zda půjdou na vysokou školu, nebo jakou si po maturitě zvolí profesi.

Horký: Chybějí děti, chybějí pracovníci
Problém není jen motivace žáků, ale i to, že žáků obecně je nedostatek. Tak navázal na Janu Fialovou předseda Okresní hospodářské komory Třebíč a zároveň i předseda Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina Richard Horký.
"Máme málo dětí, máme málo pracovníků," vysvětlil. "Přitom máme vynikající školství střední i učňovské, pomáhá nám kraj. Ale nemáme ty děti. V roce 1996 šlo na okrese Třebíč do první třídy zhruba 1900 dětí. V roce 2015 to bylo zhruba 900 dětí."
Firmy tak nemohou navyšovat výrobu, i kdyby stokrát chtěly. Horký to vidí jako zásadní problém, který je potřeba řešit například příchodem zahraničních pracovníků z kulturně blízkých zemí, jako je západní část Ukrajiny, a to i s celými rodinami. Dalším důležitým faktorem je rozhodnutí o výstavbě pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany, aby současné děti viděly, že technické obory budou v kraji potřebné i další půlstoletí, nikoli třeba jen dvacet let.

Janata: Rodiče děti nevedou ke vzdělání
Třebíčský starosta Pavel Janata prozradil, že je smutný z toho, jaký mají mnohé dnešní děti zájem, či lépe řečeno nezájem, o studium, vzdělání a vlastní budoucnost. Je to ale podle něj i obrázek jejich rodičů, kteří nedokážou v dětech zapálit jiskřičku pro vzdělání. Doložil to historkou ze zasedání školské rady jedné třebíčské základní školy, jíž se v tomto týdnu účastnil a kde se na toto téma hodně diskutovalo.
"Je to zpráva o tom, jak vůbec mají jejich rodiče zájem o budoucnost svých dětí," doplnil. "Věřme, že se nám to bude dařit postupně měnit a uvidíme, kolik dětí se svými rodiči přijde právě na Didactu."

Video z akce najdete najdete na facebooku OHK Třebíč zde.

Zdroj: Objektiv.trebicsko.cz

Autor: Milan Krčmář 


Převzato z webu Okresní hospodářské komory Třebíč (odkaz»»)

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit