Novinky / Aktuálně

01.08.2018

Korejští dobrovolníci přiletěli opět pomáhat v regionu

Třebíč – V pondělí 6. srpna přiletí na dva týdny dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je jednou z potenciálních firem výstavby nového jaderného bloku v České republice, na Vysočinu.

Od 8. srpna budou pomáhat jako dobrovolníci v neziskové organizaci Střed, Barevný svět na Okružní ulici v Třebíči a v Domově pro seniory na Koutkově ulici v Třebíči. Ruce k dílu přiložili také při úklidu na hokejovém stadionu SK Horácká Slavie a na hřišti Fotbalové školy Třebíč. Korejští dobrovolníci se pustí do oprav a malování plotů, branek a dalšího vybavení. Na hokejovém stadionu budou čistit okna. „Jsme velmi rádi za pomoc na stadionu a také za finanční příspěvek, za který jsme mohli pořídit nové hokejky pro mládež,“ hodnotí Daniel Šlapák z SK Horácké Slavie Třebíč. Pro mladé fotbalisty z Fotbalové školy připravili Korejci zábavně-vzdělávací vědecký program zaměřeny na techniku. Ten se uskuteční v ekotechnickém centru Alternátor 9. a 10. srpna od 16.30 do 18.30. 

Představí korejské národní jídlo a také kulturu

Pro klienty organizace Barevný svět a pro seniory připravují ukázky korejské kuchyně. Ti si vychutnají národní korejské jídlo Bibimbap, což je miska vařené rýže a na ní jsou naskládané kousky zeleniny, a také korejské palačinky Hotteok plněné medem, skořicí a arašídy. Zároveň předvedou ukázky drobných řemesel. „Pro seniory a mentálně handicapované mají korejští studenti připravený opravdu zajímavý program. Společně budou připravovat korejská jídla a také si zazpívají.  Vloni i letos se to moc povedlo, a tak se všichni těšíme na další pokračování,“ shrnula Martina Bártová z organizace  Střed. 

Energetický korejský festival plný energie a chutí

Vyvrcholením dobrovolnického programu bude Energetický korejský festival ve čtvrtek 16. srpna.  V 15 hodin začne na hřišti v Borovině (Třebíč) přátelský česko-korejský fotbalový zápas mládeže. Poté bude připraven závěrečný festival s ukázkami korejské kultury a také korejské jídlo, které budou moci návštěvníci ochutnat. 

Dobrovolnický program v regionu Dukovan už podruhé

Studenti z korejských univerzit se zapojili do dobrovolnických aktivit ve dvanácti vybraných institucí sociálních služeb v Kraji Vysočina už vloni v srpnu. Vedle hmotné pomoci připravili také program pro seniory i mentálně hendikepované. Dobročinný projekt vyvrcholil vloni odhalením velkoplošné 20 metrů dlouhé nástěnné malby na zrekonstruované zdi Domova bez zámku v Náměšti nad Oslavou.

Dobrovolnický program byl podpořen korejskou KHNP, která je jednou z potenciálních firem výstavby jádra v České republice. Mají zájem o vytvoření úzké spolupráce s regionem Jaderné elektrárny Dukovany.

Autor: Eva Fruhwirtová

Zdroj: http://vysocina-news.cz/korejsti-dobrovolnici/

galerie