Hlavní strana oAktuality oAktuality oK partnerským městům Třebíče se připojí polské Kielce

K partnerským městům Třebíče se připojí polské Kielce

V polovině července podepsal místostarosta Třebíče Miloš Hrůza dohodu o navázání spolupráce a realizaci společných aktivit, směřujících k navazování přímých kontaktů mezi obyvateli obou měst. Podpis dohody se uskutečnil na radnici ve městě Kielce a předpokládá vzájemnou spolupráci, propagaci a výměnu zkušeností v rámci společenství zemí Visegrádské skupiny.

„Kromě výměny zkušeností v oblasti kultury a rozvoje města přemýšlíme o výměnných pobytech mládeže. Máme několik středních škol s technickým zaměřením, rozšiřují se nové obory v oblasti energetiky. Třebíč úzce spolupracuje s Hospodářskou komorou, která u nás sdružuje bezmála 150 firem a společností. Řada z nich má zájem o navázání obchodní spolupráce s podnikateli a firmami z partnerských měst,“ uvedl místostarosta Miloš Hrůza.

Také polské Kielce vítají partnerství se sousedícími zeměmi. „Máme dobré zkušenosti se zahraničními partnerskými městy, zejména o kulturní a ekonomické oblasti. Vzájemně se inspirujeme při využití moderních technologií v řízení města a dalších oblastech,“ potvrdil zájem o partnerství starosta města Kielce, Bogdan Wenta.

Návštěvy budoucího partnerského města se zúčastnil kromě místostarosty Miloše Hrůzy také radní města Tomáš Chlachula, mluvčí Irini Martakidisová, ředitelka MKS Nikola Černá a specialistka pro zahraniční vztahy Lucia Maňásková. Starosta Pavel Pacal se nemohl návštěvy města Kielce ze zdravotních důvodů zúčastnit.

Partnerství mezi oběma městy iniciovala Třebíč. Inspirací a podnětem je podobná historie, kultura i ekonomické hodnoty a také zájem rozšířit seznam partnerských měst o země Visegrádské čtyřky.

 

KIELCE, POLSKO

 

Kielce jsou hlavním městem Svatokřížského vojvodství ve středním Polsku, rozkládající se u řeky Silnica. V minulosti se zde těžil vápenec a kovové rudy, nyní jsou Kielce významným kulturním a obchodním centrem. Ve městě je pět přírodních rezervací, v nejbližším okolí je Świętokrzyský národní park, jehož pestrou geologickou strukturu prezentuje Muzeum geologických sbírek. Na okolních svazích je několik lyžařských vleků. Zajímavá je také malá přírodní rezervace Kadzielnia (bývalý lom) přímo v centru města, v jejímž středu se vypíná skála nazvaná Skalka Geologów. Zajímavou a bohatou geologickou historii lokality ukazuje geoedukační centrum. V jižní části bývalého lomu Kadzielnia byl vybudován jeden z nejpozoruhodnějších amfiteátrů v Polsku, kde se pořádá mnoho koncertů a festivalů. Kielce mají také významné výstaviště pro pořádání veletrhů, mnoho galerií a architektonických památek.

Máte nějaký dotaz?
Volejte nebo pište

Máte dotaz týkající se podnikání, života či cestovního ruchu v Třebíči? Jsme připraveni vám pomoci. Neváhejte a napište nám nebo zavolejte.

MĚSTO TŘEBÍČ
Karlovo náměstí 104/55
674 01 Třebíč
Česká republika
+420 568 896 257
info@trebiczije.cz
Zobraz modal okno validace
Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Kdo jste?: *
Odkud jste?: *
Zde napište Váš dotaz:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit