Novinky / Aktuálně

Děti Antonína Kaliny

Česká televize uvádí v úterý 24. ledna na programu ČT 2 od 20:55  dokumentární film Stanislava Motla a svého ostravského studia - DĚTI ANTONÍNA KALINY! Nenechte si ujít hodinový strhující dokument o třebíčském rodákovi, dosud téměř neznámém skromném hrdinovi, bývalém vězni koncentračního tábora Buchenwald!

Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton či Oskar Schindler, ale skoro nikdo ho nezná. Až teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá neuvěřitelný příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí. Režie P. Dražan

Mlčet o Antonínu Kalinovi by bylo trestuhodné. Už jenom skutečnost, že v roce 2012 získal v Izraeli hrdý titul „Spravedlivý mezi národy“ a dekoroval jej také prezident ČR státním vyznamenáním „Za zásluhy“, činí z Antonína Kaliny pozoruhodnou osobnost.

To podstatné se v životě třebíčského rodáka odehrálo za války. Strávil ji převážně v koncentračním táboře Buchenwald. Jako vězeň, jehož nejpravděpodobnější perspektivou byla smrt, dokázal čelit zrůdné vyhlazovací mašinerii lágru. V podmínkách podzemního odbojového hnutí dokázal různými rafinovanými způsoby uchránit před likvidací přes tisícovku vězněných židovských dětí.

Nabízí se srovnání s jinými slavnými zachránci z dějin druhé světové války: S Oskarem Schindlerem, který zachránil 1200 vězňů, převážně Židů (šlo o lidi, kteří pracovali v jeho továrně a pro ten účel je evakuoval před postupující frontou do bezpečnějších továren), anebo s Nicholasem Wintonem (o němž historikové uvádějí, že zachránil 689 dětí, převážně židovských uprchlíků z Československa). O těchto dvou mužích vycházejí knihy, natáčejí se o nich filmy. O Antonínu Kalinovi se – na rozdíl od dvou předchozích mužů – v českém prostředí zatím příliš neví. Jeho počínání v koncentračním táboře představuje napínavý a fascinující příběh laskavého, odvážného a organizačně schopného člověka, který každou minutu dával v sázku svůj život v nerovném boji se svými vězniteli.

Za svého života se Antonínu Kalinovi nedostalo žádného uznání. Zemřel v Praze ve věku 88 let.

Zdroj (včetně fotografií): Česká televize