Jaké informace Vám pomohou

Město Třebíč je otevřené turistům, novým rezidentům a podnikatelům. Tyto stránky jsou informačním rozcestníkem, kde najdete všechny potřebné informace o podnikání, bydlení a trávení volného času v Třebíči. Náš tým je připraven vám pomoci. Jsme tu pro vás.

Expozice

Expozice

Dne 17. února 2017 byla ke 115. výročí narození slavnostně otevřena expozice věnovaná Antonínu Kalinovi v Galerii Ladislava Nováka v židovské čtvrti v Třebíči.

Slavnostní otevření expozice Děti Antonína Kaliny

21.02.2019

Přirozeným pokračováním těchto aktivit je letošní rozšíření stávající expozice o část, nazvanou stejně jako kniha Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny.

Kalinou zachráněných dětí bylo více než devět set. Všechny jednotlivě připomenout nelze, jejich záchranu však symbolizuje Strom života – unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské SPŠ, kovaná plastika stromu, jehož listy nesou vytepaná reálná jména.

Expozice se dále věnuje osudům několika výjimečných osobností – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel.

Zdroj: Tisková zpráva Města Třebíče, zde»»

Strom života - Děti Antonína Kaliny

 


U příležitosti 115. výročí narození třebíčského rodáka Antonína Kaliny mu byla v Třebíči včera otevřena pamětní síň. Ta kromě jeho života mapuje především jeho hrdinský čin, díky němuž za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald zachránil přes 900 židovských dětí. Novou pamětní síň mohou navštívit Třebíčané i návštěvníci města v židovské čtvrti. Umístěna je do budovy vedle židovské synagogy, jejíž součástí je rovněž Galerie Ladislava Nováka. Se životem Antonína Kaliny se lidé mohou seznámit také díky dokumentu České televize Děti Antonína Kaliny, který lze najít a spustit na webových stránkách televize.

Zdroj: 18.02.2017, František Vodnrák, Třebíčský deník


 Reportáž České televize můžete zhlédnout zde»» 


Stálá expozice třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí

Stálá expozice třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí byla slavnostně otevřena dne 17. února 2017 při příležitostí 115. výročí Kalinova narození. Na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi je zachycen život Antonína Kaliny, zejména klíčové válečné události. Expozice také vysvětluje, proč tak dlouho trvalo, než svět objevil Kalinovy hrdinské činy. Na rozdíl od světově proslulých zachránců Židů, jakými byli Oskar Schindler nebo Nicholas Winton, totiž organizoval záchranu dětí v situaci, kdy mu šlo o vlastní život. Byl politickým vězněm v koncentračním táboře a v průvodních listinách gestapa měl napsáno: „návrat nežádoucí.“

Zdroj: Zpráva na webu Kraje Vysočina, odkaz»»


Fotografie ze slavnostního otevření expozice od třebíčského fotografa Jakuba Mertla»»


Expozice je návštěvníkům přístupná během turistické sezóny.

  • Otevírací doba: denně 9 - 17
  • Vstupné: plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč

Více informací zde»» a na níže uvedených kontaktech:

Kontakt

Městské kulturní středisko Třebíč

TIC Zadní synagoga

Subakova 1/44, 674 01 Třebíč,

Telefon: +420 568 610 023

E-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz

Plakát ke slavnostnímu otevření expozice Slavnostní otevření expozice, foto: Jakub Mertl Slavnostní otevření expozice, foto: Jakub Mertl Slavnostní otevření expozice, foto: Jakub Mertl