Město Třebíč je otevřené turistům, novým rezidentům a podnikatelům. Tyto stránky jsou informačním rozcestníkem, kde najdete všechny potřebné informace o podnikání, bydlení a trávení volného času v Třebíči. Náš tým je připraven vám pomoci. Jsme tu pro vás.
Česká televize uvedla v úterý 24. ledna 2017 na programu ČT 2 dokumentární film DĚTI ANTONÍNA KALINY! Podívejte se na hodinový strhující dokument o třebíčském rodákovi, dosud téměř neznámém skromném hrdinovi, bývalém vězni koncentračního tábora Buchenwald!
Dokumentární snímek, jehož autorem je Stanislav Motl, byl natáčen v letech 2014 - 2015 ve čtyřech zemích - v České republice, včetně Třebíče, ve Spolkové republice Německo, na Slovensku a v Izraeli - mapuje životní osudy Antonína Kaliny, zachránce židovských dětí v Buchenwaldu. Film souběžně popisuje také osudy jednoho ze zachráněných dětí, rodáka z Československa a nyní občana Izraele, Naftali Ďuro Fürsta. Dokument byl premiérově odvysílán Českou televizí 24.01.2017.
Celý dokument si můžete pustit na stránkách České televize zde»»
Profil filmu na ČSFD.cz zde»»
Film Kinderblock 66:Return to Buchenwald
V roce 2012 je příběh Antonína Kaliny zachycen ve filmu Kinderblock 66:Return to Buchenwald. V příběhu čtyř mužů, kteří jako mladí byli vězněni v koncentračním táboře Buchenwald a po šedesáti pěti letech od osvobození se vrací na místo plné smutných vzpomínek, je vyprávěn i příběh Antonína Kaliny, vedoucího bloku č. 66, který zde osobně přispěl k záchraně 904 židovských chlapců.
Kniha
V roce 2013 byla vydána kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla, která je výsledkem několikaletého a intenzivního historického pátrání.
Anotace:
Na rozdíl od mediálně proslulých zachránců Židů Oskara Schindlera či Nicholase Wintona se Antonín Kalina každodenně díval do tváře smrti. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Den co den. Noc co noc. V průvodních listinách gestapa měl napsáno – návrat nežádoucí. Jeho motivace byla silnější než strach. Jeho zásluhou se tedy, v srdci Pekla, odehrála záchranná akce, která v dějinách druhé světové války nemá obdoby.
Kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla je – jak je ostatně u tohoto autora zvykem – výsledkem několikaletého a hlavně intenzivního historického pátrání. Díky autorovu podmanivému stylu vyprávění, rovněž díky jeho nevšední empatii, vnímavosti, také díky vý-povědím očitých svědků či dosud žijících příbuzných aktérů tohoto pravdivého a zároveň skoro až neuvěřitelného příběhu – ocitneme se přímo v srdci tehdejších tolik dramatických událostí. Událostí, nad nimiž se i po letech skoro až tají dech… Kniha je doplněna dvěma stovkami dokumentárních fotografií.
Zdroj: Kosmas.cz
Video