Jaké informace Vám pomohou

Město Třebíč je otevřené turistům, novým rezidentům a podnikatelům. Tyto stránky jsou informačním rozcestníkem, kde najdete všechny potřebné informace o podnikání, bydlení a trávení volného času v Třebíči. Náš tým je připraven vám pomoci. Jsme tu pro vás.

Karlovo náměstí

Karlovo náměstí

Svojí rozlohou 2,2 ha patří k největším náměstím v České republice. Zdobí ho tři renesanční domy, uprostřed stojí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Náměstí slouží jako místo trhů, jarmarků i různých lidových slavností a kulturních akcí.

Rozsáhlé tržiště bylo založeno na přelomu 60. a 70. let 13. století. Kolem postupně rozrůstajícího se města vyrostly v roce 1335 kamenné hradby doplněné vodními příkopy, obrannými baštami a předsunutými opevněními. Slibný rozvoj gotického města vzal za své v roce 1468, kdy bylo město za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem zničeno a vypáleno uherskými vojsky.

Na troskách místní obyvatelé vystavěli město nové, tentokrát již v renesančním stylu. Na tom se ale podepsala řada ničivých požárů, největšímu z nich v roce 1822 padla za oběť velká část města, včetně vrcholku městské věže. Renesanční štíty musely být strženy, protože hrozil úraz při jejich samovolném pádu. Zachována zůstala pouze sgrafitová výzdoba tří domů. Až do roku 1887 zdobily náměstí tři kašny.

Nyní na Karlově náměstí probíhá dlouho očekávaná revitalizace.

Centrum města čekají v následujících dvou letech velké změny. Kromě veškerých sítí, uložených pod povrchem náměstí, se lidé mohou těšit na sjednocení ploch náměstí, zklidnění dopravy v centru města, nové zastávky městské autobusové dopravy, úpravu zeleně, podzemní kontejnery na tříděný odpad, včetně velké nádrže na dešťovou vodu, nový mobiliář, dva vodní prvky, důstojné stánky pro trhy, drobné výtvarné prvky v dlažbě a další. Náměstí v novém si budeme moci vychutnat v září roku 2022.

Více informací a aktuality zde

Karlovo náměstí Karlovo náměstí revitalizace Karlova náměstí  - říjen 2020