Novinky / Aktuálně

Tradiční čtrnáctý ročník festivalu židovské kultury Šamajim si letos pro návštěvníky připravil bohatý pětidenní program

Tradiční čtrnáctý ročník festivalu židovské kultury Šamajim si letos pro návštěvníky připravil bohatý pětidenní program. Ten letos začne již v pondělí a potrvá až do soboty 29. července. Celý letošní ročník je věnován Antonínu Kalinovi, kterému se podařilo zachránit více než devět set židovských dětí v koncentračním táboře Buchenwald. Během celého festivalu se uličkami ponese jidiš, jazyk východních Židů, tradiční klezmerové písně židovských hudebníků nebo možnost ochutnat tradiční židovskou snídani.

Slavnostní zahájení proběhne v šestnáct hodin v zadní synagoze a během něj pořadatelé uvedou novou knihu Antonín Kalina autorky Anety Chytkové. První den pak zakončí koncert klezmerové kapely z Košic Kaschauer Klezmer Band.

V dalších dnech budou návštěvníci pátrat po zapomenutých osudech společně s novinářkou Juditou Matyášovou, dozví se o rituálních předmětech a symbolech judaismu od Evy Kalousové, zhlédnou jednoaktové divadelní představení ze života architekta Adolfa Loose či pořad plný židovských anekdot a písní Pan Roubíček vypravuje. Připravena bude i prohlídka židovského hřbitova s Tobiášem Smolíkem a či slavnostní vernisáž výstavy Rut Kohnové.

Neméně pestrá je hudební část festivalu. Návštěvníci mohou slyšet písně rakouských hudebníků Georga Winklera a Huberta Kellenera, cimbálovou muziku Cappela nebo například na židovskou hudbu se specializující pražskou kapelu Vousy. Celý program přehlídky Šamajim lze nalézt na internetové adrese trebicsky.denik.cz nebo na webu festivalu www.samajim.cz.

SLAVNOST. Podstatná část programu festivalu se odehrává v zadní synagoze v židovské čtvrti.

Ivana Říhová, Třebíčský deník, 20.07.2017

galerie