Novinky / Aktuálně

14.3.2019

Na Vysočině dosud chybí planetárium, nové by mělo být v Brodě i Třebíči

Jednou z priorit nového vedení třebíčské radnice je vybudování planetária. Otevřít by se mělo na podzim příštího roku a bude po Havlíčkově Brodě druhým zařízením svého druhu na Vysočině. O stavbu už několik let usiluje Dům dětí a mládeže (DDM), teď snahu bere za svou i město.

Třebíčský Dům dětí a mládeže (DDM) chce ke své současné hvězdárně přistavět další budovu.

„Přístavba zahrnuje dva sály. V jednom z nich bude promítací kopule o velikosti asi šesti metrů. Druhý sál bude přednáškový. Ten bude pro kroužky,“ popsala plány ředitelka DDM Jarmila Pavlíčková.

Celá akce má podle předběžných odhadů vyjít na zhruba pět milionů korun. Už před dvěma lety se na ni DDM snažil získat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Nepodařilo se.

Nyní si však celou akci bere za svou třebíčská radnice. Ta je zřizovatelem Domova dětí a mládeže. Vybudování planetária ve městě si dokonce nová městská rada dala do svého programového prohlášení. Rozšíření hvězdárny je tak jednou z priorit vedení města.

„Byli jsme domluvení, že pokud DDM neuspěje se žádostí o dotaci, zrealizujeme celý projekt sami jako město,“ potvrdil starosta Pavel Pacal.

Přivede zájemce k astronomii, libuje si starosta, bývalý fyzikář

Osobně považuje hvězdárnu za jedno z lákadel ve městě. „Pod vedením paní Jany Švihálkové (vedoucí hvězdárny - pozn. red.) se raketově rozvíjí. Má poměrně vysokou návštěvnost a ta by se tímto ještě zvýšila,“ vyjmenovává Pacal, jakou přidanou hodnotu by stavba planetária městu mohla přinést. Za sebe, jakožto bývalého učitele fyziky, starosta zároveň vítá, že by planetárium mohlo přivést k astronomii nové zájemce.

V současné chvíli je k celé stavbě zpracovaná projektová dokumentace. Podle Pacala by se první návštěvníci mohli do planetária podívat příští rok. „Rozhodně ale nebudeme budovat nějakou megastavbu. Chceme, aby byla hlavně funkční - aby tam byla velká místnost s kopulí a s příslušnou technologií,“ říká starosta Pacal.

Třebíčská hvězdárna má nyní k dispozici dvě pozorovatelny - dolní a horní. Pozorování se konají v obou. Pro veřejnost se hvězdárna v březnu otevírá vždy v pátek a v sobotu večer. Během týdne zde probíhá také několik astronomických kroužků, které jsou určené od nejmenších až po dospělé.

Celý článek zde»»

Autoři: František JirkůMartin Vokáč