Novinky / Aktuálně

Říjen / listopad 2017

Běžci z Vysočiny nás reprezentovali v Číně

Začátkem listopadu se sportovci z Třebíčska pod vedením náměstka hejtmana Kraje Vysočina a běžce Pavla Pacala zúčastnili maratonu v čínském městě Yichang, druhém největším městě provincie Hubei, která je partnerskou provincií Kraje Vysočina. 

Pozvání na maraton od starosty sportovcům předala oficiální delegace z Yichangu při své srpnové návštěvě v Třebíči. Města podepsala memorandum o spolupráci a výměně informací v oblasti školství, kultury, sportu a ekonomiky v roce 2015. Účast na maratonu však není jedinou aktivitou, která se od té doby uskutečnila.

V minulém roce úspěšně proběhl výměnný pobyt žáků z třebíčských základních škol a v Třebíči na oplátku uvítali děti a pedagogy z čínské školy Tianwen International School. V rámci doprovodného programu běžci školu navštívili a zatrénovali si zde na běžeckém oválu. Dále se setkali s vedením města a se zástupci odboru pro sport a mezinárodní spolupráci. Kromě oficiálních povinností a tréninku, byl pro sportovce připraven i bohatý kulturní program. Nechybělo seznámení s tradiční čínskou kuchyní, čínskými zvyky a historií.

Samotný maraton odstartoval 5. listopadu ráno. Mezi 20 000 běžci z celého světa - z Číny, Keni, Etiopie, Konga, Austrálie, Japonska, USA, se ti naši čeští rozhodně neztratili. Maraton si zaběhl nevidomý Ondřej Zmeškal s trasérem Tomášem Nechvátalem. Půlmaraton absolvoval Pavel Pacal, trenér třebíčských atletů Jiří Března a triatlonistka Radka Březnová. Radka obsadila výborné 5. místo v kategorii žen.

Vedle skvělého pocitu z reprezentace Kraje Vysočina v Číně přivezla delegace také ocenění za podporu rozvoje vzájemných vztahů a partnerství mezi městy jako nejlépe komunikující ze všech 18 partnerských měst z celého světa. 

Krajské listy - článek
galerie

Soubory ke stažení

Krajské listy - článek